JymyVolleyn ykköspassarina päättyneellä kaudella pelannut Mila Viljanen on tehnyt jatkosopimuksen seuran kanssa. Hän aloittaa toisen kauden nurmolaisseurassa.

#14 Mila Viljanen jatkaa Jymyssä. Kuva: Anita Jokilehto.

– JymyVolleyn taustalla tehdään paljon töitä, jotta seura kehittyy. Pelaajana koen olevani osaavissa käsissä, olen todella tyytyväinen valmennukseen, Viljanen kiittelee.

Vaikutusta ratkaisuun oli myös sillä, että sekä libero Laura Penttilä että joukkueen kapteenina toiminut yleispelaaja Riikka Valkonen tekivät seuran kanssa jatkosopimuksen.

– Joukkueemme tulee ottamaan seuraavan askeleen eteenpäin ensi kaudella. Odotan tulevaa kautta yhtä paljon kuin ensimmäistä, ja haluan kehittää joukkuetta sekä kehittyä pelaajana ja saavuttaa tavoitteitani, 25-vuotias Viljanen kertoo.

Viljanen on viihtynyt Pohjanmaalla mainiosti. Viihtymistä on edesauttanut se, että Nurmon Jymy on tarjonnut töitä myös puolisolle Aleksi Mutkalle, joka työskentelee junioripäällikkönä Jymyn lentopallossa.